Rumeenia – potentsiaalikas avastamata pärl puhkusemaailmas

Tekst: Heidi Hanso Pildid: Hotell Phoenicia, Neversea festival, Calin Stan/ Unsplash Avaldatud: 31 / juuli / 2018

Ma ei tea, kas ma oleksin hakanud planeerima reisi Rumeeniasse, kui Nordica ei oleks avanud otselendu Constantasse, Mihail Kogalniceanu lennujaama.
Mida ma siis tegelikult täiesti keskpärase ja mitte ettevalmistunud turistina Rumeenia kohta tean? No, vampiirid. Vein. Dacia. Mustlased. Narkootikumid. Ilusad naised. Doonau. Umbes sama pealiskaudne info on vist kaugema kandi inimestel ka Eestimaa kohta, ainult et oma autot meil ei ole ja veini asemel voolab siinmail õlu. Et mitte langeda stereotüüpide ohvriks, oli aeg müüte kummutada või kinnitada.

Constanta Rumeenia Must meri potentsiaalikas avastamata parl puhkusemaailmas Nordica FlyNordica Foto Hotell Phoenicia 980x450.jpg
Konstantat ja Mamaia piirkonda laiemalt peetakse Rumeenia üheks kõige soojemaks kuurort-piirkonnaks, kus vihma sajab harva. Hooaeg algab mai lõpus ja lõppeb septembri keskpaigas, sest kool hakkab seal kaks nädalat hiljem kui meil. Foto: Hotell Phoenica

Internet annab Constanta kohta võrdlemisi ametliku ülevaate: palju hotelle, viisakas ööelu, arhitektuur ja tervistav keskkond. Täiesti klassikaline tutvustus, mõeldud justkui keskealise perekonnale teismeliste lastega. Saan etteruttavalt öelda, et rumeenlaste nõrgaks küljeks on  halb turundusoskus ning paljud ei teagi, mida kõike sellel riigil pakkuda on.

Constanta-Mamaia-Neversea-festival-Rumeenia-Romania-Nordica-FlyNordica-Photo-Neversea-Festival
Igal aastal juulikuu alguses toimuv Neversea festival on üks suurimaid elektroonilise muusikafestivale kogu Balkani poolsaare piirkonnas ja lähiümbruses. Foto: Neversea festival

Lisaks lastega peredele sobib minu suureks üllatuseks see linn ja piirkond igasugusele puhkajale. Mingu ta nautima meeletult kirevat ööelu, loodusretki Doonaul või armastatuga all-inclusive puhkust mõnes rannaäärses kuurortis.

Constanta Kasiino | Kogu Rumeenia üks kõige kaunimaid ehitisi, mis esmakordselt valmis juba 1880. aastal.

alates 89.90€ Leia lend

Constanta Rumeenia Kasiino Must meri Potentsiaalikas avastamata parl puhkusemaailmas Casino The Black Seal Nordica FlyNordica 980x600.jpg

Parajalt lähedal

Constanta suur eelis on, et asub meile maru lähedal. Kaks tundi ja viisteist minutit: selle ajaga jõuaksid ka autoga Tallinnast Virtsu sadamasse, aga üle mere Saaremaale veel mitte. Niisiis on see sihtkoht mõistliku kaugusega, kui tahad reisida koos väikeste lastega või ei viitsi veerandit oma puhkusest lennukis veeta.

Kohale jõudes ootab sind ees pisike hubane lennujaam, mille kõrval meie Tallinna lennujaam on ikka väga mastaapne. Suur pluss – oma pagasi saab väga kiiresti kätte ja seejärel ootavad sind paari euro pileti väärtusega bussid (ära unustada raha vahetada, Rumeenias on käibel oma raha, leu) või taksod. Iga rumeenlane, kes ise taksojuht ei ole, hoiatab sind, et sa endal nahka üle kõrvade tõmmata ei laseks, sest kohalikud taksojuhid kasutavad heausksete turistide lahkust meeleldi ära. Lepi kindlasti sõidu hinnas kohe alguses kokku ja võta pakkumised mitmelt taksolt.

Seltskonnaga reisides on hoopis mõistlikum kutsuda endale järele mõni väikebuss, sest transfeeri ettevõtteid on Constantas palju ja internet annab nende kohta päris hea ülevaate. Meie sõitsime ringi ühe reisibüroo bussiga, nii et saime kaks ühes: agara giidi ning bussijuhi

Liiklus Rumeenias on üsna sarnane Eesti omale. Leidub rahulikult kulgevaid autojuhte ja neid, kelle sõidustiil meenutab potentsiaalse enesetapja oma. Teed on täpselt sellised nagu Eestis, mõni lõik on auk-augus kinni, mõni lapitud ning Skandinaavia kiirteid sealt veel otsida ei ole mõtet. Rendiautod on Rumeenias ringi liikumiseks suurepärane ja üsna mõistlikus hinnaklassis lahendus.

Constanta Rumeenia Mamaia oosel Must meri Potentsiaalikas avastamata parl puhkusemaailmas The Black Seal Mamaia At night Nordica FlyNordica 980x600.jpg
Mamaia rannaala, hotellid ja restoranid öises tuledesäras.

Majutust igale maitsele

Konstantat ja Mamaia piirkonda laiemalt peetakse Rumeenia üheks kõige soojemaks kuurort-piirkonnaks, kus vihma sajab harva. Hooaeg algab mai lõpus ja lõppeb septembri keskpaigas, sest kool hakkab seal kaks nädalat hiljem kui meil.

Päike, kilomeetrite pikkused puhtad ja üsna prügivabad liivarannad meelitavad sinna ennekõike siseturiste mägisematest piirkondadest. Aga nagu vana reisimise reegel ütleb: kui meeldib kohalikule, järelikult peab olema hea. Majutuskohti leidub seal igale maitsele, küll aga kannavad enamik hotelle seintel kolme uhket tärni. Tõenäoliselt ei vasta kvaliteet alati tärnide arvule, kuid leidub ka just vastupidiseid näiteid (soovitan Hotel Riviera otse mere kaldal, kus põhimõtteliselt on täidetud kõik 4-tärni reeglid, aga ametlikult jäädakse siiski 3-tärni märgi juurde).

Loomulikult viskab sekka ka luksuslikke hotelle ja meeletuid keskusi, kus näiteks hotelli sisehoovis on mõne kesklinna kaubanduskeskuse suurune veepark. Enamasti pakutakse sulle all-inclusive lahendust ja see jääb inimese kohta umbes 800 eurot nädala eest, samas lastele tehakse hulgaliselt soodustusi. Arvestades, et süüa osatakse Rumeenias teha ja toitu armastatakse, on see pakkumine oma hinda täiesti väärt.

Lisaks võib kõikide suuremate teede-tänavate ääres kohata mutikesi, kes seisavad tee ääres, võtmed peos. See on kõige algelisem AirBnB ja töötab sama hästi kui elektrooniline. Saad rahulikult auto tee äärde seisma jätta, pakutava majutusega tutvuda, hinnas kokku leppida ning ei peagi toetama mõne suure hotelliketi omanikke, vaid hoopis kohalikke elanikke.

Constanta Rumeenia Must meri potentsiaalikas avastamata parl puhkusemaailmas Nordica FlyNordica 980x600
Päike, kilomeetrite pikkused puhtad ja prügivabad liivarannad on üheks märksõnaks, miks Constanta on niivõrd populaarne sihtkoht ka rumeenlaste endi seas.

Kirgas ööelu

Kuigi Constanta on Rumeenia mõistes võrdlemisi pisike linnake (u 300 000 elanikku), on see linn saamas üha enam populaarseks ööelu poolest. Imeilusad rannad ja kliente jahtivad hotellid on suurepärane baas korraldamaks maailma tasemel muusikafestivale, nagu näiteks juuli alguses toimuv Neversea festival, kus esinevad enam kui arvestusväärsed DJ-d ja artistid (FatBoy Slim, Armin van Buuren, Steve Aoki jpt) üle maailma.

Kui aga noortehordid on lahkunud, jäävad lisaks hotelli baaridele, vesipiibukohtadele ja pubidele Constantasse kümned mainekad ööklubid, kus esinevad ägedad artistid nii välismaalt kui kohalikust valimikust. Naised pidutsevad klubides enamasti tasuta, see-eest mehed peavad tasuma heldelt piletiraha. Hinnaklass nii alkoholi kui pääsmete osas on üsna sarnane Tallinna ööklubidele.

Meeletu loodus ja rikkumata hinnad

Rumeenlaste käest soovitusi küsides pead täpsustama kas tahad seiklusparki, autentset kööki (tasub proovida!), loodusturismi või miskit muud ja siis tuleb neile kohe meelde, et see riik on täis ulmeliselt ilusaid kohti, mida väliskülalised veel ära trööbanud pole. Nii sattusime meie Doonau jõe deltale kruiisile ja need kaheksa tundi olid justkui kuskilt Lõuna-Ameerika džunglist. Uskumatu loodus, imelised vaated ja mis kõige üllatavam, kaheksakohaline paat  koos ornitoloogist kuute keelt valdava giidiga terveks päevaks maksis alla 300 euro. See on elamus, mida soovitan kogeda ka kõige vingemal peoloomal ja rannas peesitajal. Parima giidi leiad siit

Rentige soodsalt auto ja avastage oma silmaga Rumeenia mitmekülgne loodus. Foto: Calin Stan/ Unsplash

AUTO LEIDJA

Rumeenia-Potensiaalikas-Avastamata-Parl-Sügis-Transilvaania-Nordica-FlyNordica-Foto-Calin-Stan
Rumeenia imekaunis loodus ning kuulsad käänulised teed Transilvaania ligidal. Foto: Calin Stan/ Unsplash

Kuna kohalikud ise pole veel oma riigi potentsiaalist teadlikud, siis see mõjutab nii hindu kui suhtumist. Küll aga tuleb sinna reisijal arvestada, et iga teenindaja ei valda inglise keelt, et viidad ja sildid on ainult rumeenia keeles ja suurem osa personalist tuleb tegelikult Moldaaviast, rääkides seetõttu edukalt vene keelt. Ütlen ausalt, Nordica ei peaks sinna lendama kaks korda nädalas, vaid ainult ühe, sest viiest päevast jääb selle riigi kasvõi ühe piirkonna avastamiseks liiga väheks.

Rumeenia loodusel on pakkuda palju maalilisi vaateid ja avastamisrõõmu kõigile

Constanta-Matkamine-Blogi-Rumeenia-Nordica-FlyNordica.jpg