Nordic Aviation Group AS juht Jan Palmér teavitas nõukogu teatepulga üleandmisest aasta lõpul

26. juuni 2023

Eesti riikliku lennufirma Nordic Aviation Group AS (NAG) juht Jan Palmér teavitas ettevõtte nõukogu oma otsusest teatepulk selle aasta lõpuks üle anda uuele juhile. Pea 45 aastat erinevaid lennufirmasid juhtinud ja sellest rohkem kui kümme aastat Eesti lennundusse panustanud Palmér on ehitanud üles tänaseks tugevad, rahvusvaheliselt edukad lennuettevõtted Nordica ja Xfly. Lennundusveteran soovib näha Eesti lennufirma uue juhina nooremat ja energilisemat inimest.

Rahvusvahelise lennumaailma üks tippjuhte, Jan Palmér sidus end Eestiga 2012. aasta sügisel, mil ta kutsuti juhtima äärmiselt keerulises olukorras olnud Eesti rahvuslikku lennufirmat Estonian Airi. Suurte kogemustega Palmér suutis viia toonase lennuettevõtte jooksvasse kasumisse, kuid varasemad riiklikud investeeringud ettevõttesse osutusid 2015. aasta Euroopa Komisjoni otsusega ebaseaduslikeks. See lõpetas lennufirma tegevuse.

Aastal 2018 kutsuti Palmér juhtima Nordica tütarettevõtet Xfly, mille ülesandeks oli pakkuda lennuteenuseid nii emafirmale, kui ka teistele lennufirmadele. Palméri sihikindlal juhtimisel kasvas lennuettevõte kiiresti, ning on tänaseks suurte Euroopa lennufirmade seas üks tuntumaid brände allhanketeenuste niššis

Jan Palmér (72) kommenteerib oma tänast otsust järgnevalt: “Mul on olnud au olla enam kui kümme aastat osa Eesti lennunduse arengust. See on olnud äärmiselt huvitav ja ka väljakutsete rohke aeg, kus ükski päev ei sarnane teisele. Nordic Aviation Group AS, mis tegutseb lennundusturul Xfly ja Nordica kaubamärkide all, on tänaseks kasvanud jätkusuutlikuks ettevõteteks. Me oleme üks suurimatest allhanketeenuseid pakkuvatest lennuettevõtest Euroopas ja ma usun, et just siis, mil kõik on hästi, on õige hetk teatepulk üle anda ehk uue generatsiooni juhile. Äsja sõlmitud pikaajalised lepingud tagavad lennufirmale head arenguvõimalused järgnevateks aastateks. Meie tubli Eesti lennufirma on olnud viimastel aastatel väga kiires kasvus ja ma ei näe ühtegi põhjust, miks see jätkuma ei peaks. Olen Eesti riigile siiralt tänulik, et mind usaldati sedavõrd vastutusrikast ametit pidama.”

Kliimaminister Kristen Michal, kes majandus- ja taristuministrina asutas Nordica aastal 2015, tänas Jan Palméri ettevõttesse panustatud aja ja energia eest. „Jan Palmér on olnud üks võtmeisikuid Nordica kujunemisel ettevõtteks, nagu me seda tänasel kujul teame. Lisaks on ta tänu oma kontaktidele ning panustatud energiale aidanud tagada ning laiendada meie lennuühenduste võrgustikku, mis Eesti inimestele on igapäevaselt vajalikud ning Nordicale majanduslikul tasuvad. Väikeriigi majanduse, julgeoleku ja kuuluvuse määratlemisel on kvaliteetsed lennuühendused hindamatud. Tänan Jani olulise ning kestva panuse eest Eesti lennundusse ning soovin talle edu järgmistes tegevustes.“

Nordic Aviation Groupi nõukogu esimees David O’Brock tänas Jan Palméri pikaajalise ja pühendunud töö eest. “Soovin nõukogu nimel tänada Jani tema aastatepikkuse pühendumise ja kindla juhtiva käe eest viimase kümne aasta jooksul selle tööstusharu vägagi turbulentsetel aegadel. Loodame omalt poolt, et Jan saab oma kogemuste ja teadmistega panustada kontserni edusse ka edaspidi.”

Riikliku lennufirma nõukogu ja Jan Palmér on kokku leppinud, et viimane aitab aasta lõpuks ette valmistada ettevõtte üleandmist ja nõustab nõukogu uue juhi otsingutel.

Jan Palméri, kes on varasemalt juhtinud lennufirmasid nagu Cimber, Amapola Flyg, Malmö Aviation, Skyways, panust Eesti lennundusse on raske üle hinnata. Euroopa Regionaalsete Lennufirmade Assotsiatsiooni presidendina, mis on üks suurimaid lennufirmade katuseorganisatsioone Euroopas, on ta viinud väikese Eesti lennunduse nii Euroopa kui ka maailma kaardile. Riiklik lennufirma tegutseb tänaseks juba kaheksas erinevas riigis, käitab kokku 21 lennukit ja annab tööd rohkem kui 700-le lennundusspetsialistile. See teeb ettevõttest läbi aegade suurima lennufirma, mis Eestis kunagi olnud. Ettevõte värbab täna aktiivselt uusi töötajaid mitmetes baasides üle Euroopa, sest usaldus ja nõudlus Eesti lennufirma teenuste järele on suur.